Kívánok minden kismamának
-tiszteletteljes ellátást,
-támogató szemléletet,
-teljes körű tájékoztatást,
-tájékozott döntést,
-tudományos bizonyítékokon alapuló ellátást,
-tiszteletben tartott jogokat, testhatárokat és anyababa egységet 2022 minden napjára, minden szülőszobájába és vizsgálójába!
Kívánok erőt, támogatást és türelmet a traumából való gyógyuláshoz, enyhüljön a fájdalom, megfosztottság érzése!
A szakembereknek, szakdolgozóknak megfelelő munkakörülményeket és rendszerszintű támogatást kívánunk ahhoz, hogy a lehető legjobb ellátást tudják nyújtani!
Kívánjuk a szülészeti ellátás teljes megújulását!
A méhszáj ellenőrzése a várandósság és a vajúdás alatti rutinvizsgálatok egyike. Amíg várandósan abban bízunk, hogy a vizsgálat után zárt méhszájról kapunk hírt, addig a vajúdás alatt azt szeretnénk hallani, hogy hamarosan utat enged a kisbabánknak. Viszont az a helyzet, hogy a méhszáj állapotából nem lehet biztosan se azt megmondani, hogy mikor fog megindulni a szülés se azt, hogy meddig fog még tartani, hiszen mind a szülés megindulását, mind a vajúdás folyamatát számos dolog befolyásolja. Egyik kedvenc hasonlatom, amit hallottam a témában: a méhszáj nem jósgömb. Viszont minden egyes vizsgálattal nő a fertőzés kockázata, különösen, ha már a magzatvíz is elfolyt.
A vizsgálat gyakori alkalmazásának egyik oka, hogy kórházban, kapacitások hiányában, nem tud megvalósulni, hogy ugyanaz a szülésznő, legyen jelen a szülés teljes ideje alatt, és a megfigyeléseire alapozva kövesse a vajúdás menetét, így a hüvelyi vizsgálat gyors információt ad a vajúdás aktuális állásáról. Ott, ahol ugyanaz a szülésznő kíséri a szülést nem vagy alig kerül sor erre a vizsgálatra, mert a vajúdó hangulata, állapota, kiadott hangjai, az ezekben bekövetkező változások folyamatos és a méhszájstátusznál részletesebb tájékoztatást adnak a szülés haladásáról. Mindemellett persze szükség lehet a vizsgálatból nyerhető többlet információhoz például
- ha vajúdás közben császármetszés válik szükségessé, a császármetszés előtt,
- ha téraránytalanság, beilleszkedési, tartási vagy fekvési rendellenesség gyanúja merül fel,
- ha felmerül, hogy elakadt a vajúdás és tudni kellene, hogy hány cm-nél,
- ha fennáll a méhszáj becsípődésének a lehetősége,
- ha burokrepedés után fennáll a köldökzsinór előesés veszélye.
Vagyis amikor a “Lássuk hol tartunk!” rutinja helyett a vizsgálat más módon meg nem szerezhető, többlet információhoz juttat. Ilyenkor is elengedhetetlen az anya tájékozott beleegyezése és az, hogy a vizsgálatot lehtőleg 2 összehúzódás közötti időpontban végezzék el. Kontrakció közben a lehető legritkább esetben indokolt az elvégzése és jó tudni, hogy a méhszájvizsgálat alapvetően nem jár fájdalommal. A fájdalom, amit a szülészeti adatbázis adatai alapján a szülő nők harmada átél, a méhszáj tágításából ered, ami felesleges és káros gyakorlat.
A WHO ajánlása szerint a hüvelyi vizsgálat alacsony rizikójú várandósok esetén 4 óránként javasolt az aktív tágulási szak (5cm-től) rutinszerű értékelésére.
ADVENT első vasárnapja!
Engedd meg, hogy a megemlékezésen túl egy nagyon FONTOS tudnivalóra hívjam fel a figyelmed!
Az ünnepi készülődéshez hozzátartozik az illóolajok használata is. Várandósság alatt azonban nem mindegy, milyen illóolajokat párologtatunk! Kismamáknak ilyenkor TILOSAK a karácsonyi témájú illatkompozíciók! Az év minden szakában vannak sajnos koraszülések, de adventi időszakban és főleg a karácsonyi ünnepek alatt ugrásszerűen megnő a koraszülöttek száma. Mégpedig az ezekben az összetett illóolajokban lévő fahéj, szegfűszeg miatt!
Az illóolajok esszenciák, vagyis nagy töménységben tartalmazzák a hatóanyagokat, ezért tudnak ártani. Idén, ha babát vársz, kérdd meg a rokonokat, ismerősöket is, hogy más illatokkal kerüljenek karácsonyi hangulatba! A citrusfélék, a fenyőillat tökéletesek!
De nézzük meg akkor a teljesség kedvéért, hogy milyen illóolajak párologtatása kerülendő a várandósság alatt: bazsalikom, boróka, cédrus, cickafark, édeskömény, fahéj, kömény, jázmin, izsóp, kámfor, kakukkfű, koriander, niaouli, majoránna, muskotályzsálya, rozmaring, szerecsendió, tuja, verbéna, zsálya.
A szoptatás időszakában ezeket az illóolajokat szintén kerülni kell!
Ha illóolajokkal kapcsolatban kérdésed van, keress meg!
A légzés a test legfontosabb életfunkciója, közvetlen kapcsolatban áll az emberi létezés valamennyi területével!
A legtöbben helytelenül lélegeznek, mert a tüdő kapacitásának csak kis részét használják ki. A ritmikus, mély és lassú légzés nyugodt, elégedett tudatállapotot hoz létre és ez fordítva is igaz, a nyugodt, elégedett tudatállapot mély, hosszú légzéshez vezet. Bár a légzés főként tudattalan folyamat, mégis meg kell tanulnunk tudatosan irányítani!
A légzés mikéntje nemcsak az élet minőségét befolyásolja, de az élet hosszát is. Nézzük csak meg az állatvilágot: amelyik állat gyorsan, kapkodva, piciket lélegzik (egerek, nyulak) csak rövid ideig élnek, a lassú légzésritmusúak (elefánt, teknősök) pedig hosszú életűek. Ez azzal magyarázható, hogy a légzés szoros kapcsolatban áll a szív munkájával. A lassú légzés jobban táplálja a szívet, fokozza az energia felszívódást, növeli az általános egészséget és jó közérzetet. Indiában úgy tartják, hogy mindenki meghatározott légzésszámot kap, amikor leszületik erre a világra, és ha gyorsan használja el (felületesen, akpkodóan lélegzik), akkor rövidebb életű lesz, hiszen hamarabb elhasználta azt, amiből gazdálkodhatott.
Akkor hogyan is lélegezzünk?
Helyezkedj el kényelmes pozícióba, lehet ülni, feküdni, legyen elegendő tere a tüdőnek és lazítsd el magad! Kezdj el hosszan, mélyen belélegezni, érezd, hogy a has teljesen kitágul. Engedd, hogy a levegő megtöltse a tüdő legalsó szakaszát. A has tágítása után tágítsd a mellkasod kifelé és felfelé. Amikor a bordák teljesen kitágultak, lélegezz még tovább és érezd, ahogy a levegő megtölti a tüdő legfelső szakaszát is,a tüdőcsúcsi területet. A vállak és a kulcscsont is kissé felfelé mozdul. Ez a teljes belégzés. A légzés szakaszai teljesen egymásba olvadnak, olyan, mintha hullámozna a test alulról felfelé. A kilégzés ugyanígy működik. Amikor tele a tüdő levegővel, a kulcscsont alatti területet is átlélegezted, tapasztalhatod, hogy magádól süllyed a hasi terület, majd a mellkas, végül a tüdőcsúcs. Erőlködés nélkül hagyd kiáramlani a levegőt. Mind a ki- mind a belégzésnek nyugodtnak, természetesnek kell lennie.
Mindhárom szakasz átlélegzése fontos. Az ún hasi légzés megmasszírozza a beleket, serkenti az emésztést, segíti a nyirok kiválasztást a tüdő alsó részéből. A mellkasi légzés segíti a szívműködést, javítja a vérkeringést. A tüdőcsúcsi területben pedig azért fontos a légcsere, mert ide ritkán lélegzünk be, emiatt a kórokozók itt nagyon szívesen megtelepednek, hiszen meleg van, nedvesség, nyugalom, tökéletes táptalaj nekik. Viszont ha ide is mélyen belélegzel, és innen is kilélegzed a levegőt, akkor nincs esélyük letelepedni és megbetegíteni Téged! Ezért is nagyon fontos a jóga gyakorlása!
Egy nagyon fontos témára szeretném felhívni a figyelmed!
Ha programozott császármetszésre készülsz bármilyen okból kifolyólag, akkor nagyon fontos az, hogy ébreszd fel a babádat a műtét kezdete előtt! Vannak babák, akik valamilyen zenére ébrednek, vagy ha édesanyjuk csokoládét eszik - ezt már biztosan kitapasztaltad, nálatok mi működik.
Miért?
Képzeld el, hogy egy este lefekszel az ágyadba, betakarózol, elalszol. És egyszer csak arra ébredsz, hogy hatalmas a fény, hideg van, idegen emberek vesznek körül és egy számodra ismeretlen helyen vagy. Mit éreznél?
Ez a stressz éri a babát is, akit álmában lepnek meg a műtéttel. De ennek a stressznek sajnos következmányei vannak. Több éves kutatás bizonyítja, hogy az ilyen emberek akár picinek, akár még felnőtt korukban is rossz alvók lesznek, mi több, félnek elaludni!
Pedig ezzel az ébresztéssel ez ilyen egyszerűen elkerülhető!
Hallottatok már a magzatkilökő reflexről?
Dr. Michel Odent elismert amerikai szülészorvos szerint a könnyű szülés titka a tudatos gondolkodás teljes kiiktatása. A szakértő szerint a nők túl sokat gondolkodnak vajúdás közben, ami megakadályozza, hogy a baba szinte erőfeszítés nélkül kicsúszhasson. A tudatos gondolkodásért felelős agyi terület, a szürkeállomány (neocortex) teszi lehetővé számunkra azt, hogy matematikai feladatokat végezzünk el, nyelveket használjunk, és megválaszoljunk kérdéseket. Ez a fajta gondolkodás azonban akadályozza a nők természetes, primitív gyermekszülési képességét.
A szakértő a New Scientisc folyóiratnak így nyilatkozott: „A vajúdó nőket meg kell védeni gondolkodó agyuk minden lehetséges stimulációjával szemben, mert a szülés a primitív agyi struktúrák feladata. A szürkeállomány nagyon hasznos a hétköznapi életben, de bizonyos helyzetekben, például szex vagy szülés közben, abba kell hagynunk a tudatos gondolkodást.” Az orvos elmondta, hogy ha egy nő kikapcsolja a gondolkodását, vagyis a szürkeállománya tevékenységét, bekövetkezik az úgynevezett „magzatkilökő reflex” jelenség. Ez az, amikor a baba tudatos erőfeszítés nélkül szinte kicsúszik az anyaméhből. Ilyenkor a test végez mindent, a nő egyszerűen hátradőlhet, amíg a jelenség lezajlik. „Ha senki sem akadályozza meg, ellenállhatatlan összehúzódások rövid sorozatai következnek be, és egyáltalán nem lesznek akaratlagos mozdulatok. Olyan, mintha a nők ilyenkor eksztatikus állapotba kerülnének, mintha nem is ezen a világon lennének, aztán megszületik a csecsemő. Ez a gyors és könnyű szülés” – magyarázta Dr. Odent.
Fantasztikus és hiánytpótlócikk Bálint Katica tollából!
"Sokat gondolkodtam, hogyan is kéne elkezdenem az írást erre az oldalra; hogyan csoportosítsam azt a rengeteg témát, ami foglalkoztat és amik között még mindig sok a tabutéma?
Végül egy bába barátnőmtől kértem segítséget, aki nemes egyszerűséggel azt javasolta, kezdjem a fogantatásnál és haladjak úgy, ahogyan egy várandósság is fejlődik. Logikus javaslat, meg is fogadom a tanácsát. A többi már adni fogja magát.
Mindamellett, hogy a vitatott témákhoz majd mindig hozok szakirodalmat, sokszor fogjátok olvasni/hallani tőlem, hogy a szülésetekért és a döntéseitekért Ti vagytok felelősek, ahogyan a születése után a kisbabátokért is. Nem az orvos, nem a szülésznő, még csak nem is a bába fogja őt felnevelni és gondját viselni, hanem Ti, a születendő baba szülei. Ergo a tudatosság elkél már a várandósság kezdetén, sőt, jóval azt megelőzően is.
A Szülésben otthon kifejezés részben ezt is szándékozik sugallni. Első olvasatra sokkal magától értetődőbb lehet, hogy az intézményen kívüli szüléshez is lesz némi köze az írásaimnak, de nem kizárólag erről van szó.
Azt szeretném, hogy a nők – nem csak azok, akik már voltak várandósak és szültek, hanem akik még csak készülnek rá – otthonosak legyenek az olyan témákban, hogy a testük hogyan működik, hogy hogy néz ki egy várandósság, egy szülés. Mi számít normálisnak, mi nem, mik a fontos vizsgálatok és mik azok, amiket bár a hazai ellátórendszer elvár egy várandóstól, valójában nem fontosak, vagy nem feltétlenül azon a módon elvégezve adnak releváns információt, ahogy Magyarországon végzik, netán még káros következményeik is lehetnek.
Ez a tudás és tájékozottság a szülés helyszínétől függetlenül fontos, különösen napjainkban, amikor egyre többen fordulnak az otthonszülés felé úgy, hogy nem az otthonszülés melletti meggyőződésből, hanem a kórházi szülés alternatívájaként választják azt.
Sem otthon, sem a kórházban nem fogja tudni megadni Neked másvalaki azt a biztonságérzetet, amit a saját tudásod adhat és a tested működésének a megismerése. Minden másra ott van a bába, a szülésznő, az orvos, a dúla, a párod (a megfelelőek aláhúzandók). Ja, meg a Mastercard.
Ennyi bevezető után kezdjünk is bele.
Tegye fel a kezét, aki szembesült már valaha azzal a problémával, hogy rosszul számolták a terminusát!
Mi volt a következménye?
Szülésindítás? Császármetszés? Netán kicsúsztál az otthonszülésből a rendelet által megszabott betöltött 41. héten...? Ezek kombinációja?
Tudtad/od, hogy mikor fogant a várandósságod?
Ha igen, akkor a saját számolásod egybeesett az első és/vagy a 12. heti ultrahangon számolt dátummal? Vagy esetleg eszedbe sem jutott még akkor, hogy magad is utánaszámolj?
Tudod, hogy mi múlhat pár nap eltérésen? Ismered az egyes szülészetek prokotollját arra vonatkozóan, hogy meddig hordhatod a babádat abban a kórházban, ahol szülni készülsz/tél?
Tudod, hogy ha otthonszülésre készülsz, mekkora nyomást jelenthet, ahogy közeledsz majd a 41. hét felé? (Legális otthonszülés csak a várandósság betöltött 41. hetéig lehetséges.)
Pedig az intézményen kívüli szülést szabályozó rendelet még így is megengedőbb, mint sok kórházi szülészet protokollja, annak ellenére, hogy többek között a Prof. Dr. Papp Zoltán által írt A szülészet-nőgyógyászat tankönyvében is az áll, hogy az élettani várandósság a betöltött 37. héttől a betöltött 42. hétig tart.
Hogyan számoljuk tankönyv szerint a várandósságot?
Az orvosi terminológia a várandósságot az utolsó menstruáció első napjától számolja és abból indul ki, hogy minden nő ciklusa egyforma hosszúságú (28 napos), illetve hogy ezen belül is ugyanarra a napra esik a peteérésük, mégpedig a ciklus 14. napjára. A fogantatás ezek alapján mindenkinél a ciklus ugyanazon napján kéne, hogy megtörténjen és ez a nap – mivel a 14 nap kerek két hét – már a betöltött 2. hétnek számít.
De nem vagyunk egyformák. Hála istennek. Van, akinek rövidebb ciklusai vannak, ezért a tankönyvben leírtnál korábban van peteérése, másnak pedig 33-35 napos ciklusai vannak és jóval a huszadik nap után tud megfoganni. Olyan is van, akinek a menstruáció néhányadik napján jön össze a babája (az más kérdés, hogy ez sosem igazi menstruáció, hanem ún. álvérzés, de erről majd máskor), másnak pedig az aktuális ciklusa utolsó néhány napja valamelyikén.
Szerencsés az a nő, aki tudja, hogy pontosan melyik együttlétből foganhatott a várandóssága, de még így sem biztos, hogy tisztában van a jelentőségével.
Miért számít ez?
Tegyük fel, hogy a babád nem a ciklusod 14. napján fogant, hanem később, mert mondjuk eleve a szokottnál hosszabb ciklusaid vannak. Abban az esetben, ha az orvos/védőnő/szonográfus az utolsó menstruációd dátumát veszi alapul és az így számolt terminust nem vagy csak részben korrigálják a 12 hetes ultrahangon, ez azt jelenti, hogy annyi napot vesztesz a várandósságod hosszából, ahány nappal később fogantál meg a tankönyvi 14. naphoz képest.
Vegyünk egy példát:
Viszonylag rendszeres ciklusaid vannak, de nem tűpontosak. Jellemzően 31-33-35 napra menstruálsz, ebből kifolyólag ha megfogansz, az jó eséllyel a ciklusod 17-21. napja között, vagy akár még később történik. Egy átlagos szülész-nőgyógyász azt fogja ráírni a várandósságod megállapításakor a leletedre, hogy mikor menstruáltál utoljára, de azt nem, hogy a Te tudomásod szerint mikor fogant ez a baba. Ez egy elég nagy (rendszer)hiba és ha rajtam múlna, ennek a fontos kérdésnek külön és egységes protokollja lenne a várandósok gondozásba vételekor, hiszen már egyre több nő vezet ciklusnaptárat. Van, aki azért, mert gyereket szeretne, más épp azért, mert szeretné ezt elkerülni és van, aki egyszerűen csak tisztában szeretne lenni a teste működésével.
Szóval, tételezzük fel, hogy a várandósságod a ciklusod 21. napján fogant.
Példánkban az utolsó menstruációd dátuma február 2., a babád pedig február 23-án fogant, amit az első, korai ultrahang igazolt is. (Egy későbbi posztban még kitérünk arra, hogy mikor érdemes először menni UH vizsgálatra.)
Az utolsó menstruáció alapján számolt terminus november 9-e lenne, de mivel a babád nem február 16-án (2-a, plusz a fogantatásig papíron számolt 14 nap) fogant, hanem 23-án, valójában csak egy héttel később, november 16-án fogod betölteni a 40 hetet. A várandósságod így következetesen egy héttel idősebbnek számolódik a valósnál.
Amikor nemhogy a betöltött 42. hétig, de sok szülészeten még a betöltött 41. hétig sem lehet hordani egy babát, ez nagyon nem mindegy. Elvileg a 12. heti ultrahang alapján kéne, hogy számon tartsák egy várandósság, illetve magzat korát, de ez a gyakorlatban sajnos nem még mindig nem írja felül a szent és berögzött utolsó menstruáció dátumától való számolást – a jó ég tudja, miért.
Mit tudsz tenni?
-Számolj! Vezess ciklusnaptárat! Nézz utána, mikor, mi történt pontosan!
-Ragaszkodj a minél későbbi terminushoz és ha tudod, hogy a várandósságod később fogant, mint a tankönyvben leírtak, akkor ezt mindenhol hangsúlyozd!
-Mondd el a védőnőnek, az orvosnak, a szonográfusnak és legfőképpen ne engedd, hogy rossz dátum kerüljön be a várandósgondozási kiskönyvedbe!
Miért lesz ez jó Neked?
-Elkerülheted a félreszámolásból adódó szülésindítást, ami sok esetben császármetszéshez vezet. Ha otthonszülésre készülsz, nem fog meghiúsulni azért, mert már a kezdet kezdetén rosszul rögzítettek egyetlen, ámbár kardinális jelentőségű adatot.
-Legfőképpen pedig, mert már a várandósságod kezdetétől gyakorolhatod a tudatosságot és azt, hogy a kezedben lévő információk alapján képviseld az érdekeiteket. Magabiztosnak és erősnek fogod érezni magad tőle. Próbáld ki!"
Változtassuk meg a szóhasználatot!
Mindig arról beszélünk, hogy milyen előnyöket jelent, ha a köldökzsinórt épen hagyjuk a szülés után. Azt mondjuk, hogy mennyi extra dolgot adunk ezzel a babának (mint az itt látható infografika is mutatja)
Ha a baba hosszabb ideig csatlakozik a létfontosságú utánpótlási vonalához (azaz a köldökzsinórhoz és méhlepényhez), azzal a baba nem EXTRA dolgokat kap. Hanem a biológiailag normális elemeket, amik a születésükkor még a keringésben lévő vérmennyiségnek az egyharmadához tartoznak. Gyakran hallhatjuk a szülés kapcsán szakemberektől, hogy milyen előnyökkel jár a baba számára az optimális köldökzsinór-ellátás. De igazából meg kellene változtatnunk a szóhasználatot úgy, hogy jobban kifejezze, hogy ennek elmaradása jár kockázatokkal és hiányosságokkal.
Ezek az „extra” előnyök tulajdonképpen azt a normális mennyiséget jelentik, ami az újszülöttnek jár. A zsinór azonnali elvágása megfosztja a babákat a nekik járó vértérfogattól és az abban található biológiai összetevőktől, ezzel hiányt okoz ezeken a területeken.
A zsinór azonnali elszorítása és elvágása kockázatokkal jár: az oxigénhiány, az alacsony vasszint, az alacsony vértest és fehérvérsejt szám (mivel a vértérfogat egyharmada hiányik) és a csökkent mennyiségű őssejt kockázatával.
Gyakran, amikor valamilyen rutinszerű gyakorlatot próbálunk megváltoztatni, úgy akarjuk meggyőzni az embereket, hogy megpróbálunk rávilágítani az előnyökre és felmagasztaljuk a követendő gyakorlatot. Azonban a valóságban arról kellene beszélni, hogy milyen kockázatok és problémák járnak azzal, ha _nem_ változtatjuk meg a jelenlegi káros gyakorlatot.
A következő pontokat bemutató infografikákat és mémeket szeretnék látni
* Ha azonnal elszorítjuk és elvágjuk a köldökzsinórt azzal a babát megfosztjuk a vérsejtjeinek 60%-ától.
* Ha azonnal elszorítjuk és elvágjuk a köldökzsinórt azzal a baba nem kapja meg a teljes vastartalékot, amit a természet neki szánt és nem lesz megfelelő a vasszintje az első életévben.
* Ha azonnal elszorítjuk és elvágjuk a köldökzsinórt akkor a baba nem kapja meg az összes fehérvérsejtjét, amit a szülésnél meg kellene kapnia, és emiatt fogékonyabbá válhat a fertőzésekre és nem tud ellenük olyan hatékonyan fellépni.
* Ha azonnal elszorítjuk és elvágjuk a köldökzsinórt akkor a baba nem kapja meg az vértérfogatával járó összes antitestet és így hiánya lesz a védelmét biztosítani hivatott antitestekből.
* Ha azonnal elszorítjuk és elvágjuk a köldökzsinórt akkor a baba nem kapja meg a neki járó összes őssejtet, ami hatással van a teste helyreállításában szerepet játszó természetes funkciókra, és ez káros következményekkel járhat.
Legalább változtassuk meg erre:
* Ahelyett, hogy azt mondjuk: “ha 90 másodperccel később szorítjuk el a köldökzsinórt, akkor a baba 60%-kal több vérsejtet kap” - „Ha érintetlenül hagyjuk a köldökzsinórt, akkor a baba megkapja a NEKI JÁRÓ vérsejtek 60%-át”
* Ahelyett, hogy azt mondjuk: “a baba elegendő vasat kap, ami kitart az első életév végéig” - „A baba megkapja az eredetileg neki szánt vasraktárat teljes egészében és így lesz megfelelő a vasszintje az első év során”
* Ahelyett, hogy azt mondjuk: “a baba fehérvérsejtet kap a fertőzések leküzdésére” - „Megkapja az ÖSSZES fehérvérsejtet, ami a születésekor őt illeti, aminek hatására hatékonyabban tudja felvenni a harcot a fertőzésekkel.”
“Antitesteket kap” - MINDEN antitest átkerül a babába, hogy megvédje”
“Őssejteket kap a test javítására” - Megkapja az ÖSSZES neki szánt őssejtet a teste javítására, ami mind a javára szolgál”
A poszt szövegének forrása: Cari Samuelson, Sacred Sage Births és Független Bábák Szövetsége
Kép forrása: Dr Alan Greene Az eredeti kép alkotója Moomysmilk
Biztosan hallottad már azt, hogy „ha elkezd folyni a magzatvíz, akkor azonnal irány a kórház a fertőzésveszély elkerülése érdekében”
A szülőpozíciós jóga órán is sokszor beszélek erről és még sok minden másról is!
És azt hallottad-e már, hogy igazából nem a magzatvíz elfolyását követő 24 óra elteltével szaporodnak el a kórokozók a hüvelyben, hanem a burokrepedést követő első manuális vizsgálatot követően?!? A hüvelyből általában kifelé vezet az út, befelé és felfelé már ritkán és leginkább közvetítéssel, például méhszájvizsgálat során. A kesztyű hiába steril, a hüvely bemeneténél lévő baktériumok gond nélkül utazhatnak rajta. De ugyanezen okból nem javasolt korai burokrepedés esetén a szexuális együttlét vagy a vízbe merülés sem a vajúdás aktív szakaszának elérése előtt. Az előbbi szerintem nem is fordul meg ilyenkor az ember fejében, az utóbbit viszont lehet helyettesíteni zuhanyozással vagy melegvizes tömlő használatával!
A szülészeti adatbázis vizsgálatába bevont 749 kismama válaszai alapján mindösszesen 0,009 ezreléknél nem történt méhszájvizsgálat a kórházi felvételnél! 45%-nál viszont 1-3 alkalommal is, sőt 35,6 %-nál 3-6 alkalommal!
A tibeti buddhisták a legfontosabb ünnepeiket dharmacsakra napoknak nevezik. Minden évben négy ilyen különleges energiájú napot tartanak számon. S hogy miért különlegesek ezek a napok? Mert ilyenkor a gondolatok és cselekedetek ereje megsokszorozódik! Tízmilliószoros erővel bírnak!
Sajnos a negatív gondolatok is ugyanilyen erővel működnek, érdemes tehát ezeken a napokon a jóra, a pozitívumokra gondolni és köszönetet, hálát adni mindenért, amit az Élettől kaptunk.
A négy napon mindig valami mást ünnepelhetünk. A harmadik tízmilliószoros napon Buddha első szent beszédére emlékezünk.
És a harmadik tízmilliószoros nap pedig július 14-én, szerdán lesz!
Jó cselekedetekre, pozitív gondolatokra fel! Fogalmazd meg pontosan kívánságaid, használj pozitív szavakat, a kívánt célt fogalmazd meg egyes szám első személyben, jelen időben, kijelentő módban. Gondolataid teremtik világodat!
Ha pedig a cselekedetekre gondolunk? Néhány mosoly, dicséret, apró segítség, támogatás is sokat érhet.
És természetesen jógázz!
A jóga nagyon sok légzőgyakorlatot ismer, ismerkedj meg most azzal, mi kiválóan lehűti a testet és az elmét, enyhíti a mentális feszültségeket és csillapít rendellenességeket is, mint pl a magas vérnyomás. Serkenti az emésztési folyamatot és tisztítja a vért is.
Úgy tartják, hogy a gyakorlat rendszeres gyakorlása betegségnélküliséghez és hosszú élethez vezet, ami a varjakra is jellemző.
A nap bármely szakában végezhető, de hideg időben nem szabad gyakorolni! Ne gyakorold depresszió, alacsony vérnyomás és krónikus székrekedés esetén sem.
Helyezkedj el úgy, hogy megnyújtod a hátad és a fejtetőddel felfelé nyújtózol. Kezeid helyezd a térdedre, esetleg tartsd csin vagy gjána mudrában - erről majd később még szó lesz. Hunyd le a szemed, lazítsd el a tested néhány percig.
Niysd ki a szemed, és nyelvedet fordítsd "Ú" alakban, vagy lógasd ki, mint egy kiskutya, illetve végezheted úgy is, hogy ajkaidat összehúzod, csőrt formázol belőle, amelyen keresztül ki- és belélegezhetsz. Lélegezz lassan ki-és be a "csőrön" át. Szemeddel lehetőség szerint fókuszálj az orrod hegyére, és törekedj rá, hogy ne pislogj közben. 1-2 percig végezd először, majd folyamatosan növelheted a légzés időtartamát 3-5 percre.
Annyira működik, hogy lázat lehet vele lehúzni!
Soha, semmivel ne takarjátok le a babakocsit!
A letakart babakocsiban nem tud a levegő szabadon áramlani, és így akár 15 fokkal is melegebb lehet a letakart babakocsiban, mint a levegő kinti hőmérséklete. A kiszáradás és a hirtelen bölcsőhalál (SIDS) kockázata nőhet emiatt. A letakart babakocsiban nem látjuk, halljuk, hogy mi történik a babánkkal.
https://www.youtube.com/watch?v=ap0B5gRL8Ro
és még egy másik videó:
Mezei Csongor Andrea írása
A baba mozgásfejlődésének megvan a maga jól megalkotott sorrendje. Idegrendszerünk, és az ahhoz kapcsolódó izmaink egy csodálatos és kreatív működési elvet követnek. Ennek lényege az, hogy minden mozgásforma: fej emelése, oldalra fordulás, gurulás, kúszás, mászás – egy újabb mozgásforma alapjául szolgál. A fej emelgetése pl. egyrészt edzi a tarkótáji és gerincmenti izmokat, amelyek így elég izomerővel rendelkeznek majd, hogy a forduláshoz legyen ereje a babának, másrészt beindítják azokat az idegi folyamatokat, melyek szintén kellenek majd a következő mozgásformához.
A mozgáshoz idegrendszeri kapcsolatok kellenek, az idegrendszeri kapcsolatok kialakulásához pedig a mozgás. Ezért lényeges, hogy a baba minden mozgásformát magáévá tegyen, és abban két-három hónapig fejlessze magát. Jellemző például, hogy mielőtt a mászás beindul, a kicsi négykézláb előre-hátra ringatódzik, hintázik – ilyenkor az izmait is erősíti, és egyben sajátos idegrendszeri pályákat épít ki, melyekre szüksége lesz, ha majd elindul négykézláb. Ilyen idegrendszeri háttér a mászáshoz például az egyensúlyérzet, a baba saját testének érzékelése a térben, uralma az izmai fölött. Minél magabiztosabban élheti meg a nagymozgásokban a saját testét, annál jobb alapokkal indulhat a finommozgásoknál. Olyan tanulási zavarokat előzhetünk meg ilyenkor, mint például az írás zavara, nehézsége, vagy a rajzolás éretlensége. Ha azt látjuk, hogy valamelyik mozgásnál többet időzik, piszmog – örüljünk neki, és hagyjuk őt.
Itt megint felháborodhatunk a rajzolás említése miatt. Hisz nem kell, hogy minden gyermek Picasso legyen (ha hivatkozhatok rá egyáltalán, hisz ő sem a figurális ábrázolásról híres). De ebben nem is a művészi fokú ábrázolás, és teljesítmény hajhászása a lényeg, hanem hogy a gyermek által létrehozott mozgás, - legyen az helyváltoztató nagymozgás, vagy egy finom művű kis rajz – visszahat az agyára. Másképp érzékel, és összetettebben gondolkodik az a gyermek, aki három dimenzióban rajzol, mint aki pálcikaembereket. Ezért engedjük meg neki, hogy minden mozgásformánál elegendő időt töltsön! A játszótéri versengést hagyjuk figyelmen kívül, nem az a jó út.
Miért különösen nagy jelentőségű pont a kúszás, és a mászás?
Ezeknél a mozgásformáknál varázslatos pillanatokat él meg, és hasznosít a kicsi agya. A kúszásnál és a mászásnál ugyanis mind a négy végtag egyszerre mozog, nagyon intenzív izommunka mellett a két agyféltekét is össze kell hangolnia, és harmonikusan működtetni az egész rendszert. Ezt nevezhetjük úgy is, hogy megvan a mozgásban a grácia. Az ellentétes kar-láb mozdulatok idegrendszeri pályákat indítanak be, és teszik később automatikussá a mozgást. Tehát kellő gyakorlással a mozgás már magától megy (gyári beállításként működik), és az agyi fejlődés tovább léphet a finommozgások felé. Kúszás, mászás közben a baba teste kényszerül, hogy csípőjét, gerincét stabilan tartsa, később pedig erre a stabilitásra épül majd rá az ülés és a járás. A mozgás összeszedettségének zavara viszont később részképességzavart, és következményes iskolaéretlenséget okozhat.
A keresztezett mozgásformák, mint amilyen a kúszás, olyan agyi tevékenységek kiépülését segítik, melyekben a két agyféltekének összehangoltan kell működnie. Ilyen tevékenység lesz később a beszélgetés, gondolatok megfogalmazása, vagy az olvasás. Tehát a magasabb rendű emberi tevékenységekhez a mozgáson át vezet az út.
A kúszás és mászás három hónapig szokott az uralkodó mozgásforma lenni, és szinte a legfontosabb mérföldkő a baba életében. Ezek a földközeli mozgások azért is fontosok az agyi érés szempontjából, mert a test középvonalán átnyúlnak. A testközépvonalat átlépő, keresztezett mozgás mágikus módon indítja be az agyi fejlődést, és alapozza meg az ülést, ami pedig majd kitágítja a baba számára a világot, új horizontot nyitva!
Segíteni neki azzal tudunk, ha nem siettetjük. Sőt, tegyük számára ezt az időszakot vonzóvá, játsszunk vele kúszós, és mászós játékokat, bújócskázzunk vele a földön, engedjük, hogy a maga teljességében élje meg ezt az időszakot, és használjon ki minden ebben rejlő lehetőséget.
Visszanyomni nem kell a babát, ha mégis idő előtt felállna, viszont gyógytornász, szomatopedagógus, konduktor, vagy korai fejlesztő tanácsát kikérhetjük ilyenkor. Korai fejlesztő központokban ezek a szakemberek meglelhetők.
A kúszás jelentősége annyira fontos lehet, hogy folynak kutatások a felnőttkori agyi infarktus utáni állapotban való hasznosításáról. Az agy mozgások segítségével fel tudja építeni magát, vagy segítséggel akár újraépíteni.
KISOKOS
Olyan boldog vagyok! Régóta készülök már arra, hogy nekem is legyen honlapom, és most itt az idő, hogy előálljak vele!
2004-ben találkoztam először a jógával és nagyon rövid időn belül tanítani is kezdtem. Onnan tudom, hogy jó helyen vagyok, mert imádom csinálni és a visszajelzések is erről győznek meg. Köszönöm Nektek, hogy velem vagytok!
A honlapon olvashattok rólam, az órarendemről, a különböző szolgáltatásokról, termékekről amivel kapcsolatban megkereshettek.
Szeretettel várlak!